راهنمای نگارش

New Page 1
 

 

 

راهنما

دستورالعمل تدوین پوستر- مقاله هفدهمین همایش انجمن برنامه درسی ایران

برنامه درسی ابتدائی؛ چالش ها و چشم اندازهای ایرانی و جهانی

 

ارائه دهندگان مقالات به صورت پوستر می بایست پوستر های خود را در قطع 70 در 100 سانتی متر به صورت عمودی (Portrait) آماده نموده و در روز نخست همایش در محل مشخص شده بر روی پنلی که بر اساس شماره مرتبط با هر پوستر مشخص شده است نصب نمایند. میز  و مسئولی جهت راهنمایی ارائه دهندگان در زمان همایش در محل برای راهنمایی وجود دارد. در برنامه همایش زمان هایی برای بازدید از پوسترها تعیین می گردد که شرکت کنندگان و داوران از پوسترها دیدن می نمایند. پوستر ها می بایست شامل همه قسمت های مقاله (به اختصار و با توجه به محدودیت ابعاد پوستر) اعم از مشخصات مقاله (عنوان مقاله، نویسندگان و وابستگی سازمانی آن ها)، مقدمه، یافته ها و نتیجه گیری و منابع (حداکثر 7 منبع کلیدی) ترجیحا به همراه تصاویر و جداول برای سهولت انتقال مطلب به مخاطبان باشد. به منظور ارتقا کیفیت نمایش مقالات پوستری همایش و یکسان سازی مجموعه پوستر مقالات فرمت تدوین پوستر آماده و در لینک زیر قابل دانلود می باشد.

فایل ارائه پوستر

فایل پاورپوینت بخش پذیرفته شدگان ارائه شفاهی
New Page 1

راهنما

دستورالعمل ارائه مقالات شفاهی هفدهمین همایش انجمن برنامه درسی ایران

برنامه درسی ابتدائی؛ چالش ها و چشم اندازهای ایرانی و جهانی

 

 

* مدت زمان در نظر گرفته شده برای ارائه سخنرانی ها 10 دقیقه بوده و لذا خواهشمند است در تهیه اسلایدها این نکته را مد نظر داشته باشید.

*  به منظور ارتقا کیفیت نمایش فایل ها ی سخنرانی در همایش، فایل پاورپوینت ارائه مقالات آماده و در لینک زیر قابل دانلود می باشد.

فایل پاورپوینت

New Page 1

 

عنوان مقاله: یک عبارت  مختصر جامع و مانع توصیف کننده محتوای مقاله در حداکثر 18 کلمه با قلم ب.زر pt. 16 پررنگ

 

نام و نام خانوادگی نویسنده اول (B.zar-ب.زر pt. 12 پررنگ)

درجه علمی و رشته تخصصی (یا سمت کاری) نویسنده اول (ب.نازنین pt. 11)

 آدرس پست الکترونیک (Times New Roman 10 pt.)

اسامی سایر نویسندگان نیز به همین شکل اضافه شود

 

 

 

چکیده

آیین نگارشی که در اختیار است با رعایت اصول نگارش مورد نظر همایش تهیه گردیده و توصیه می‌گردد از کپی آن به عنوان یک نمونه آماده و مناسب برای قالب بندی مقاله بهره برداری شود(حتما" مقاله نهایی خود را جز به جز copy  کرده و در همین نمونه paste  بنمائید). چکیده یک خلاصه مختصر و جامع از محتوای مقاله است و به خواننده کمک می کند تا با یک وارسی سریع، با محتوای مقاله آشنا شود. چکیده باید شامل اطلاعات مفید بوده و خود توضیح باشد. چکیده در مقالات پژوهشی(تجربی) باید موضوع و هدف مقاله را به اختصار بیان کند. داده های مهم را نشان دهد و به نتایج و یافته های برجسته، بدون ارزشیابی اشاره کند. در چکیده باید از فعل به جای اسم مصدر و از فعل معلوم به جای فعل مجهول استفاده کنید؛ از زمان حال برای توصیف نتیجه گیری یا نتایج دارای قابلیت کاربرد مداوم و از زمان گذشته برای توصیف متغیرهای دستکاری شده یا پیامدهای اندازه گیری شده و هدف پژوهش استفاده شود. از علائم اختصاری پرهیز شود. ذکر سابقه و اهمیت موضوع در این قسمت لازم نیست. چکیده در مقالات مروری و تحلیلی شامل دو بخش اصلی مسئله و هدف مطالعه و تشریح بخش های مختلف تشکیل دهنده مقاله است که جمله آخر نتیجه گیری و جهت گیری آینده پژوهش را در حیطه مورد نظر نشان می دهد. چکیده باید به تنهایی کامل و فقط دارای یک پاراگراف باشد. از ذکر مراجع در چکیده خودداری شود. تعداد کلمات در چکیده بین 200 الی 300 با قلم و فونت(B.zar-ب.زر pt. 11) باشد.

واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی مقاله باید واژگان اصلی مقاله باشد که در بازیابی مورد استفاده قرار می گیرند. کلید واژه ها با علامت کاما (،) از هم جدا شده و با (قلم ب.زر pt. 11)  باید بین 3 تا 8 کلمه باشد.

 

مقدمه

مقدمه شامل زمینه و تعریف روشن مسئله، مبانی نظری و پیشینه تجربی پژوهش، تعریف متغیرها، اهمیت مطالعه و گزاره­های اصلی پژوهش و منطق آنها و رهیافت یا حل پیشنهادی ‌باشد. مقدمه باید برای محققین اغلب رشته های علمی قابل فهم باشد.

مقاله کامل، به ترتیب شامل این بخش ها می‌باشد: 1- عنوان مقاله، 2- اسم یا اسامی نویسندگان و عناوین علمی آنها و نام مؤسسه و آدرس الکترونیکی نویسندگان، 3- چکیده، 4- کلمات کلیدی، 5- مقدمه، 6- متن یا بدنه اصلی مقاله، 7- نتیجه‌گیری، 8- تشکر و قدردانی(در صورت لزوم)، 9- مراجع،10- پیوست در صورت نیاز.

مقدمه در مقالات مروری و تحلیلی غالبا زمینه و هدف مطالعه را بیان می کند. پس از تشریح زمینه مسئله، خود مسئله مطالعه اغلب به صورت چند پرسش مطرح میشود که هر پرسش در بخش بدنه اصلی مقاله، بررسی، تحلیل و  پاسخ داده میشود.

 

متن یا بدنه اصلی مقالات

متن یا بدنه اصلی هر مقاله باید مطابق با ماهیت آن توسط نویسنده یا نویسندگان تقسیم‌بندی مناسب گردد. در مقالات پژوهشی(تجربی)، غالبا بدنه مقاله شامل بخش روش و یافته­ها می باشد. بخش روش شامل شرکت کنندگان( جامعه و نمونه )، ابزار/ ابزارها و روایی و پایایی آن/آنها، روش تجزیه و تحلیل داده ها و شیوه اجرا می باشد.

در بخش یافته ها، غالبا یافته های بدست آمده پژوهش گزارش می شود.

مشخصات کلی

مقالات باید روی صفحه A4 مطابق آئین نگارش حاضر با نرم افزار متن نویس وردword 2007-2010 و یک ستونی تایپ شوند. در سرتاسر متن، بند اول بعد از تیتر بدون تو رفتگی و بند دوم و پس از آن با تورفتگی به اندازة cm 2/0 تنظیم شود.

مقاله کامل باید در حداکثر 10 صفحه A4 با فاصله خطوطsingel.، تهیه شود به صورتی که حاشیه‌ متن ها از بالا، پایین، چپ و راست صفحه 5/2 سانتیمتر فاصله داشته ‌باشد. با کناره های ردیف شده نوشته شود.تمامی صفحات باید شماره صفحه داشته باشند. شماره هر صفحه در پایین آن و در وسط قرار گیرد. توجه شود که شماره صفحات فارسی باشد.

کل مقاله با قلم ب. زر B.zar اندازه pt. 12 نوشته شود. فقط چکیده با با قلم ب. زر B.zar اندازه pt. 11 نوشته شود. برای متن انگلیسی از قلمTimes New Roman 10  استفاده شود.

اندازه حروف در عناوین اصلی pt14 پررنگ، در عنوان واژه‌های کلیدی pt12 پررنگ انتخاب شود. دبیرخانه، از بررسی مقالاتی که مطابق این دستورالعمل تهیه نشده باشند، معذور است و عواقب ارسال اینگونه مقالات بر عهده نویسنده است.

جدول ها، شکل ها، دیاگرام‌ها و عکس ها

کلیه شکل­ها، جدول­ها، دیاگرام­ها و عکس­ها در درون متن هر جا که لازم باشد آورده شود. تمامی این موارد باید به ترتیب با عدد و بدون استفاده از پرانتز شماره گذاری شوند و دارای توضیح مرتبط باشند. شکل­ها، دیاگرام‌ها و عکس ها باید زیرنویس و جدول­ها باید بالانویس داشته باشد. اعداد، حروف و علائم آنها باید خوانا و قابل رؤیت باشد. زیرنویس‌‌ها و بالانویس‌‌ها با اندازه حروف pt11 و وسط چین تایپ شود.

 

  بحث و نتیجه گیری

بخش جمع‌بندی و نتیجه‌گیری پس از متن اصلی مقاله الزامی است. نتایج باید واضح و روشن ابتدا تشریح و سپس بحث و تفسیر شوند. وقتی نتایج، یافته های کار نویسنده را توصیف می کنند باید در زمان گذشته و وقتی یافته های منتشر شده قبلی را بیان می کنند باید در زمان حال نوشته شوند.

در تشریح نتایج غالبا نباید به کارهای انجام شده قبلی ارجاع داده شود. اما در بحث و تفسیر نتایج باید یافته ها را با نتایج حاصل از مطالعات گذشته مقایسه نمود. غالبا پس از نتیجه نهایی، پیشنهادها در بخش انتهای نتیجه گیری بیان می شود.

 

تشکر و قدردانی

در صورت لزوم.

 

منابع

در بخش مراجع لازم است مشخصات منابع اشاره شده بر اساس فرمت APA تنظیم شود. در ذکر منابع به علامت‌های نگارشی مانند نقطه، ویرگول، نقطه ویرگول و ... توجه شود. فهرست بر اساس فرمت Hanging چیده شود.

 

منابع فارسی

سرمد، زهره؛ بازرگان، عباس و حجازی، الهه (1377). روش‌های تحقیق در علوم رفتاری. تهران: آگاه.

منابع انگلیسی

McCabe, D. L. & Trevino, L. K. (1997). Individual and contextual influences on academic dishonesty: A Multicampus investigation. Research in Higher Education, 38(3), 379-396.

منابع عربی

احمد أمین: فجرالاسلام، القاهرة، الهیئة العامة المصریة للکتاب،1997

 

پیوست

در صورت نیاز.